کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

ماری پارکر فالت

ماری پارکر فالت (Mary Parker Follett) متولد 3 سپتامبر 1868 و متوفی در تاریخ 18 دسامبر   1933 در شهر ماساچوست آمریکا است . او در امور مدیریت و در زمینه های تئوری سازمانی و رفتار سازمانی پیشگام بود. او همچنین تعدادی کتاب و مقالات زیادی را به رشته تحریر درآورد و سخنرانی های زیادی را در زمینه دموکراسی، روابط انسانی، فلسفه سیاسی، روانشناسی، رفتار سازمانی و تحلیل تضاد انجام داد. ماری پارکر فالت در کنار لیلیان گیلبرت (Lillian Gilbreth) از زنان بزرگی بودند که در اولین روزهای تئوری مدیریت کلاسیک فعالیت می کردند. پارکر فالت از اولین زنانی بود که به مدرسه اقتصادی لندن دعوت شد تا در مورد مسائل مدیریتی سخنرانی کند. او مشاور شخصی رئیس جمهور اسبق آمریکا "تئودور روزولت" بود و در مدیریت سازمان های غیردولتی و داوطلبانه او را یاری می کرد. به عنوان یک نظریه پرداز مدیریت ماری پارکر فالت در زمینه مفهوم فرایندهای جانبی در سازمان های سلسله مراتبی، اهمیت فرایندهای غیررسمی در سازمان و تفکر "اختیار اظهار نظر" پیشگام بود.

فالت در ماساچوست بدنیا آمد و بیشتر عمرش را در آنجا گذراند. در سال 1898 او از دانشگاه "رادکلیف" فارغ التحصیل شد ، اما از آنجایی که یک زن بود نتوانست دوره دکترای خود را در دانشگاه هاروارد ادامه دهد. در طی سه دهه بعد او آثار چندی را منتشر کرد ، از جمله:

  • سخن گوی مجلس نمایندگان (1896)
  • ایالت جدید (1918)
  • تجربه خلاق (1924)
  • مدیریت پویا (1941) ( این کتاب مجموعه ای از سخنرانی ها و مقالات کوتاه او بود که پس از مرگش منتشر شد)

او طبیعت کل گرای جامعه را تشخیص داد و تفکر "روابط دوسویه" را در فهم جنبه های پویای فردی در روابط با دیگران را پرورش داد. فالت طرفدار اصلی بود که آن را "یکپارچگی" می خواند. نظریات او در مورد مذاکره، قدرت و مشارکت کارمندان در توسعه رشته های مطالعات سازمانی و جنبش روابط انسانی دارای نفوذ زیادی بود.


تاریخ ارسال: دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1391 ساعت 11:24 ق.ظ
نظرات (1)
چهارشنبه 5 آذر‌ماه سال 1393 03:11 ب.ظ
؟؟؟؟؟؟؟ [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
پاسخ:
mamnon
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد