X
تبلیغات
زولا

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

مراتب علمی اساتید دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

تاریخ ارسال: چهارشنبه 27 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 01:53 ب.ظ 0 نظر

حقوق تجارت بین الملل

حقوق تجارت بین الملل، انتشارات سمت، چاپ اول ۱۳۸۹، چاپ دوم ۱۳۹۰، چاپ سوم ۱۳۹۰، چاپ چهارم ۱۳۹۱.

 

کتاب حقوق تجارت بین‌الملل می‌کوشد مباحث نظری و عملی حقوق تجارت بین‌الملل را تلفیق کرده و به زبان ساده در اختیار عموم قراردهد. این کتاب ضمن بیان مکانسیم‌های مربوط به تجارت بین‌الملل به بیان مسایل حقوقی آن می‌پردازد. بدین جهت، این کتاب می‌تواند برای افراد گوناگونی مفید باشد. دانشجویان زیادی به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی در سطح کشور هستند که تمایل دارند اطلاعات خود در زمینه تجارت بین‌الملل را گسترش دهند ولی به سختی می‌توانند کتابی قابل اعتماد و نسبتا جامع پیدا کنند که نیاز آنها را برطرف نماید. این دانشجویان شامل دانشجویان رشته حقوق و سایر رشته‌های مرتبط از قبیل مدیریت، حسابداری، اقتصاد، بانکداری و امثال آن است. کتاب حقوق تجارت بین‌الملل همچنین برای کسانی مفید است که در عمل درگیر فعالیت‌های تجارت بین‌الملل هستند. این شامل مدیران و کارشناسانی خواهد شد که در رشته‌های گوناگون از قبیل حقوق، مدیریت، اقتصاد، بانکداری، حسابداری، مالی و قراردادی مشغول بکار هستند

تاریخ ارسال: چهارشنبه 27 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 01:44 ب.ظ 0 نظر

متن کامل وصیت نامھ الھی سیاسی امام خمینی

متن کامل وصیت نامھ الھی سیاسی امام خمینی

   http://s1.picofile.com/file/7929217953/vasiat.pdf.html 

تاریخ ارسال: دوشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 02:58 ب.ظ 0 نظر

نمونه سوالات درس وصیت نامه امام خمینی


1-       وصیت کردن برای چه کسا نی واجب است ؟
الف : برای کسانی که اموالی دارند

ب : برای کسانی که حقوقی برعهده آنهااست .

ج : هردومورد

 د: واجب نیست

2- مخاطبان وصیت نامه امام چه کسانی هستند؟

الف)ملت ایران ب)ملل اسلامی ج)مظلومان جهان د)همه موارد

 

3- کدام گزینه صحیح است؟

الف)مخالفت با وصایای اخلاقی مشکل آخرین است.

ب)مخالفت با وصایای حقوقی مشکل آخرین است

ج)مخالفت با وصایای اخلاقی عتاب و کیفر حقوبی را به بار می آورد

.د)مخالفت با وصایای اخلاقی وحقوقی عتاب و کیفر حقوقی را به بار می آورد 

4  – مؤسس مذهب شیعه کیست ؟

 الف) پیامبر(ص) ب) حضرت علی (ع) ج) امام صادق(ع) د) امام حسین(ع)

 

5- به فرموده امام خمینی (ره) مساله کربلادرراس مسائل .......است ؟

الف : فرهنگی ب : سیاسی ج : اعتقادی د: اجتماعی


6- هدف اساسی قیام امام حسین (ع) کدام است

:الف : حاکمیت حق ب : حاکمیت قانون ج : کوتاه شدن دست هواپرستان د: هرسه مورد

7- - زینت آسمانها و زمین از القاب کدام امام است 

؟الف ): حضرت علی (ع) ب)امام حسن (ع) ج) امام حسین (ع) د) پیامبر اکرم(ص)

8- زنده نگه داشتن حماسه عاشورا عامل کدامیک از موارد زیر است ؟

الف) عامل امر به معروف و نهی از منکر ب) عامل وحدت مسلمانان ج) عامل برپا گشتن نماز د) عامل جاودانگی حماسه عاشورا

9 - محرم فریاد ......... بر ...........است

 الف ) مظلوم بر ظالم ب) مسلمان بر کافر ج) فقیر بر غنی د) هر سه گزینه

10امام خمینی (ره) به طلاب نصیحت می کردند که اگر یک قدم به سوی ........... بر می دارید دو قدم به سوی ........... بردارید

.الف ) عبادت - تهذیب نفس ب) کمک بر خلق- علم ج) تربیت- تهذیب د) علم- تهذیب نفس


11- - امام در وصیت نامه خود فرموده اند از بالا ترین و والا ترین حوزه هایی که لازم است بطور همگانی مورد تعلیم و تعلم قرار گیرد ...... است 

؟الف ) علوم معنوی اسلامی ب) علم اخلاق ج) تهذیب نفس د) هرسه مورد

12- - اصلی ترین و اساسی ترین هدف مقدس امام امت در تمام تصمیم گیری ها چیست؟الف ) اجرا و احیا تعالیم حیات بخش اسلامب)معرفی و پیشرفت تعالیم حیات بخش اسلامج) الف وب د) تفکروتفحص پیرامون تعالیم حیات بخش اسلام


13- امام خمینی استقلال کشور را در کدام یک از رویکرد های زیر دانستند؟

الف) از خود گذشتگی مسلمانان ب) توجه به تعالیم اسلامج) امر به معروف و نهی ازمنکر د) پیروزی مسلمانان بر کافران


14- انسانها از حیث برخورداری از علم و ایمان به چند دسته تقسیم می شوند؟

الف)سه دسته: بیگانه از دو ارزش-دارای ایمان و فاقد اندوخته های علمی-دارای اندوخته های علمی اما فاقد ایمان

.ب)سه دسته: بیگانه از دو ارزش-دارای ایمان و فاقد اندوخته علمی-دارای ویژگی ها و کمالات متعالی و صاحب تخصص و متعهد

.ج)چهار دسته: بیگانه از دو ارزش-دارای ایمان و فاقد اندوخته های علمی-دارای اندوخته های علمی و فاقد ایمان-صاحب تخصص و تعهد.

د)دو دسته: فاقد ایمان اما دارای اندوخته های علمی- فاقد اندوخته های علمی اما دارای ایمان


15- - مصداق حدیث تقلین چه کسانی هستند؟

الف)حضرت علی(ع)-قرآن. ب)قرآن-حضرت فاطمه(س).ج)قرآن و اهل بیت. د)قرآن-نهج البلاغه


16- آیا وصیت کردن واجب است ؟ در کدام آیه . کدام سوره به آن اشاره شده است ؟

 الف) آیه 180 سوره بقره ب) آیه 97 سوره نساء ج) آیه 10 سوره حجرات د) آیه 46 سوره انفال


17- - عبارت (وصیت کسی که به حیف (اسراف) و زیان بازماندگان منجر نشود به منزله صدقه دادن در راه خدا است ). از کیست ؟

 الف) پیامبر اکرم (ص) ب)حضرت علی (ع) ج)امام خمینی د) قرآن


18- وصیت نامه سیاسی – الهی حضرت امام به چه چیزی لقب یافت ؟

 الف) منشور انقلاب ب) صحیفه استقلال ج) صحیفه انقلاب د) هر سه مورد


19- محتوای رهنمودهای حضرت امام ( قدس سره ) در وصیت نامه را در چند بخش می توان خلاصه کرد

 الف) در دو بخش ب) در سه بخش ج) در چهار بخش د) در شش بخش

 20- مهتمرین فایده ضرورت تدریس وصیت نامه کلام است ؟

 الف) اطلاع ازاندیشه های امام ب) پرورش نسل مورد نظر اسلام ج)الف وب د) آگاهی عمومی


 21- قرآن به ـــــــــــــــ و عترت به ــــــــــــــــــــــ گواهی می دهد 

.الف)حقانیت قرآن – حقانیت عترت ب)حقانیت ولایت –حقانیت امامت ج) حقانیت عترت – حقانیت قرآن د) حقانیت خویش – حقانیت نبوت

22- هدف اصلی امام خمینی از انتخاب حدیث ثقلین درابتدای وصیت نامه چیست ؟

 الف) جامعیت حدیث ب) حفظ وحدت و تمسک به حبل ا... ج) متواتربودن حدیث د) مستندبودن حدیث


23- - حدیث معروف نبوی ( من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته الجاهله ) بر کدام حقیقت دلالت دارد ؟

 الف) امام همواره در میان امت حضور دارد ب) امت وظیفه دارند امام را بشناسند ج) امت وظیفه داردازامام زمانش اطاعت کند. د)هرسه مورد

 24- یک ازجلوه های مهم امتحان الهی درزندگی بشراست ؟

 الف) آزمایش و امتحان الهی ب) ظهورامام زمان ج) غیبت امام زمان د) جبرواختیار


 25- مصداق ثقلین چه کسانی هستند؟

الف)حضرت علی(ع)-قرآن. ب)قرآن-حضرت فاطمه(س). ج)قرآن و اهل بیت. د)قرآن-نهج البلاغه


26- دوران غیبت کبری از چه سالی آغاز شد؟ا

لف)از سال 329 بعد از وفات حسین بن روح. ب)از سال 326 بعد از وفات عثمان بن سعید.ج)از سال 329 بعد از وفات علی بن محمد سمری. د)از سال 304 بعد از وفات محمد بن عثمان.


27- - امام(ره) به کدام استقلال ها بیشتر توجه داشته اند

؟الف)استقلال فرهنگی ب)استقلال اجتماعی ج)استقلال فکری د)استقلال نظامی


28- خودکفایی اجتماعی یعنی چه؟

الف)هر کس سعی کند تا در صورت امکان از دسترنج خود بهره گیرد

.ب)هر شهر و کشوری بتواند احتیاج های خود را تأمین کند.

ج)هرکس استقلال سیاسی و نظامی داشته باشد.

د)پیروان مکتب اسلامی تلاش کنند نیازمندهای افراد جامعه اسلامی را رفع کنند


.29- خودکفایی ملّیتی یعنی؟

الف)پیروان مکتب اسلام تلاش کنند نیازمندی های افراد جامعه اسلامی را رفع کنند

.ب)هر کس سعی کند تا در صورت امکان از دسترنج خود بهره گیرد.

ج)هر کشوری بتوانداحتیاج های خود را تأمین کنند.

 د) همه مسلمانان استقلال سیاسی و نظامی داشته باشند


30- عوامل دستیابی به استقلال ازنگاه امهم خمینی (ره) چهارعامل است کدام یک جزء این عوامل نیست ؟

الف : اتکابه خدا ب : همراهی بادیگران ج : اتکابه خودی هاواعتمادبه نفس د- تحمل سختی هاوامید


.31- به فرموده امام هشتم اسلحه انبیاء چیست؟

الف)کتاب آسمانی ب) گریه ج)نماز د)دعا


32- پیامبر چه کسی را به عنوان زینت آسمان و زمین و کشتی نجات می داند

؟الف)حضرت علی(ع) ب)سیدالشهداء ج)حضرت فاطمه(س) د)اهل بیت


33- -استضعاف بر چندگونه است نام ببرید

؟الف-3 گونه- عقیدتی، سیاسی، علمی ب-4 گونه- عقیدتی، اجتماعی، فرهنگی، عملی ج-5 گونه-عقیدتی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، ولایی د-3 گونه- دینی، سیاسی، اجتماعی


34- -امام خمینی (ره) عوامل مهم رویکرد به استقلال را چه می دانستند

؟الف-خودباوری و احساس شخصیت ب-بی نیازی از دیگران ج-مستقل زندگی کردن د-هرسه مورد


35- -خودکفایی بر چندگونه است نام ببرید؟

الف-سه گونه- فردی، اجتماعی، ملیتی ب-چهارگونه- فردی، اجتماعی، اقتصادی، ملیتی ج-دوگونه- فردی، اجتماعی د-سه گونه- اقتصادی، سیاسی، ملیتی


36- مقصود امام خمینی در نهضت خویش چه بود؟

الف-تحکیم بنیادهای اسلام ب-تقویت و توسعه اسلام ج-احیا و اجرای تعالیم اسلام د-ارتقاء سطح جامعه

 

37- یکی ازاهداف بزرگ انقلاب در کشور چیست؟

الف-ایجاد خودکفایی و استقلال برای کشور در برابر شرق و غرب ب-سرکوب دشمنانج-برکناری حکومت های غیردینی د-توسعه اسلام 

 

38  - به نظر-امام خمینی کدام عامل انسان را به مقام انسانیت می رساند؟ 

الف-شجاعت و آگاهی ب-تهذیب نفس ج-علم د-تهذیب نفس و علم 

 

39- -مهم ترین درس ها و دستاوردهای قیام عاشورا چه می باشد؟ 

الف-وحدت کلمه ب-تقویت روح پرخاشگری در برابر دشمنان ج-استواری در راه و عمل به وظیفه د-همه موارد 

   

40- یکی از مسائل مهمی که حضرت امام خمینی «ره» در وصیت نامه خود به آن عنایت دارند چیست؟ 

الف-جهاد در راه خدا ب-زنده نگهداشت و گرامیداشت حماسه عاشوراج-صبر در برابر مشکلات د-مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان 

 

41- در کدام کتاب راز اصلی ائمه دوازده گانه با مشخصات کامل آمده است؟ 

الف-مصحف حضرت فاطمه ب-نهج البلاغ ج-صحیفه ی سجادیه د-قرآن  

42- نهج البلاغه دارای چند خطبه، نامه و کلمه قصار می باشد؟ 

الف-241 خطبه، 79 نامه، 480 کلمه قصار ب-241 خطبه، 79 نامه، 460 کلمه قصارج-230 خطبه، 72 نامه، 480 کلمه قصار د-230 خطبه، 72 نامه، 460 کلمه قصار 

 

43- هدف اساسی قیام امام خمینی (ره) چه بود؟ 

الف-زنده نگهداشتن وبازگشت به اسلام ب-سرکوب کردن اهداف دشمنان ج-حاکمیت حق، حکومت حق، کوتاه شدن دست هواپرستان از مملکت د- گرفتن حق مظلوم از ظالم  

 

44- مسلمان در وصیت نامه : 

 الف)میتواند همه اموال خود را وصیت کند ب)در وصیت نامه عدالت مفهومی نداردج)بیش ازثلث اموال خودرا نمی تواندوصیت کند د)می تواند وارثان را از ارث محروم سازد. 

 

45- تعداد نواب امام زمان(عج)در غیبت صغرا چند نفر بوده اند؟ 

الف)7نفر ب)5نفر ج)4نفر د)3نفر 

 

46- راز اصلی توجه به مصحف فاطمه(س)در چیست؟ا 

لف) زندگی نامه حضرت فاطمه(س) است ب)احکام الهی استج)در بردارنده اخبار غیبی است د)نام ائمه دوازده گانه بامشخصات کامل درآن آمده است 

 

47- کدام یک از کتاب های زیر به خط امام علی (ع) می باشد؟الف)جامعه ب)نهج البلاغه ج)غررالحکم د)دررالکلم48- منظور از قرآن ساعد کدام است ؟الف)نهج البلاغه حضرت علی(ع) ب)مصحف حضرت فاطمه (س) ج : دعا د)نماز49- این جمله که (وصیت کسی که به حیف و زیان بازماندگان منجر نشود به منزله صدقه دادن در راه خداست) گفته کدام شخصیت است؟الف)حضرت محمد(ص) ب)حضرت علی(ع) ج)امام حسن(ع) د)امام محمد باقر(ع)50- وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام کدام یک از لقب های زیر را دارد؟الف)منشور انقلاب ب )زبور حکومت اسلامی انقلاب ج)صحیفه د)همه موارد 51- نهج البلاغه را چه کسی گردآوری کرده است؟الف) ابن الحدید ب)سید رضی ج)الهی قمشه ای د)جابربن عبدالله انصاری52- بنیانگذار سیره گران مایه وصیت نامه کدام شخصیت است ؟الف)حضرت علی (ع) ب)حضرت محمد(ص) ج)امام حسین (ع) د)امام رضا (ع) 53- راز اصلی توجه به مصحف فاطمه(س)در چیست؟الف) زندگی نامه حضرت فاطمه(س) است ب)احکام الهی استج)در بردارنده اخبار غیبی است د)نام ائمه دوازده گانه مشخصات کامل درآن آمده است54- یکی از اهداف بزرگ انقلاب ......... و ......... میباشدالف)خودکفایی کامل واستقلال ب)امنیت وآزادی ج)استقلال وآزادی د)دینداری ودین محوری 55- امام در زمینه استقلال اقتصادی و فکری با کدام گزینه مخالف بود؟الف)با علوم و مظاهر تمدن ب)با تربیت و فرهنگ استعماری ج)غربزدگان د)فسادوثروت اندوزی 56-امام در وصیت نامه سیاسی-الهی،چه کسانی را اولیا نعم همه معرفی کردند؟الف)مردم ب)فرهنگیان ج)محرومان و ستم دیدگان د)روشنفکران57- معنای استضعاف چیست؟الف)به ضعف کشانده شدن ب)ضعیف بودن ج)ضعیف پنداشته شدن د)همه موارد58- عامل اصلی مهم در پیدایش پدیده استضعاف چیست؟الف)بی سوادی ب)ناآگاهی ج)مستکبران د)2و359-از نظر امام بزرگترین جهاد معنوی چه است؟الف)خدمت به خلق ب)نابودی مستکبران ج)جهاد د)پرداخت زکات60-عوامل اصلی که در پیروزی مستضعفان نقش دارند چسیت؟الف)اتحاد،انسجام ب)یگانگی و یکرنگیج)سازش ناپذیری در برابر استکبار د)همه موارد61-معنای سیاست در حیث لغت الف)حکم راندن ب)عدالت و داوری ج)اداره کردن مملکت د)همه موارد62-اقدام به کاری بر اساس مصلحت را چه مینامند؟الف)اقتصادی ب)سیاست ج)سیاست د)پیش بینی63-تکمیل اخلاق و نیل به سعادت انسان جزو کدام سیاست ها محسوب میشود؟الف)سیاست مردمی ب)سیاست فاضله ج)سیاست حکومت د)سیاست علمی64-امیر مومنان در مورد بهترین سیاست چه می فرماید؟ب)تربیت نفس الف)تربیت مردمج)تربیت اسلام د)3و265-از نظر شهید بهشتی سیاست از چه چیزهایی جدا نیست؟الف)دیانت ب)اقتصاد ج : عبادت د: 1و366-سیاست از دیدگاه مسلمانان کدام است؟الف)سیاست نفس ب)سیاست غیر ج)سیاست مردمی د)1و267-امام در مورد دین و سیاست چه فرمودند؟الف)دین و سیاست جدا نیست ب)دین از سیاست جد نیستج)دین برتر از سیاست است د)سیاست برتر از دین است68- - امام وحدت واقعی را نشان چه میدانست؟الف)میان مردم ب)میان کشور ج)مورد الف و ب د)نفوذ دین در افراد69- امام کدام گروه راحزب جهانی لقب داد؟الف : مستضعفان ب : مسلمانان ج : حزب الله د: متدینین 70- وصیت امام به قوای مسلح چیست ؟الف : عمل به وظیفه ب : واردنشدن درهیچ حزب یاگروه ج : هردومورد د: حفظوحدت 71- اخوت تداعی گروحدتی است که ازآن به .............تعبیرمی شود.الف : صداقت ب : رفاقت ج : صداقت اسلامی د: شجاعت دینی 72- امام علی (ع)ملاک اصلی کردارها واساس زمامداری راچه می داند؟الف : تلاش وکوشش ب عدل وعدالت ب : امنیت ورفاه د: جدیت وتلاش 73 .امام (ره)معتقد بودند که ترقی مملکت به چه ارگانی در کشور بستگی دارد ؟الف)آموزش وپرورش ب)دولت ج)دانشگاه د)الف و ج74- امام (ره) همواره می فرمودند که با چه تمدنی مخالف هستند؟ الف)تمدن وارداتی ب)تمدن استعماری ج)تمدن صادراتی د)تمدن شرقی75- .امام خمینی در چه ساعتی و تاریخی از دنیا رفتند؟الف)10.25شب-13/3/68 ب)11شب-14/3/68 ج)10.25شب-14/3/68 د)11.30شب-13/376- کتاب پر ارج الغدیر نوشته کدام شخصیت است؟الف)علامه امینی ب)آیت ا...کاشانی ج)آیت ا... شبستری د)آیت ا... میلانی77.این کتاب از کدام شخصیت ممتاز ایرانی می باشد؟"نهضت های اسلامی در صد سال اخیر"الف)علامه امینی ب)آیت ا... میلانی ج)علامه شهید مطهری د)علامه طباطبایی 78- اگر می خواهیم وابسته نباشیم باید چه چیزی را باور کنیم؟الف)با اراده بودن را باور کنیم ب)خودمان را باور کنیم ج)باور کنیم که توانمندیم د)باور کنیم که شخصیت داریم79- این سخن در چه زمینه ای و از کدام معصوم می باشد((ای مردم بصره بر من خرده نگیرید(پس به پیراهن خود اشاره کرد)و فرمود این از دستبافتهای همسر من است))؟ الف)پیامبر(ص).استقلال ب)علی(ع).خود کفایی ج)امام حسن(ع).استقلال د)امام صادق(ع)- خود کفایی80- امام عبادت مالی را در چه میداند؟الف)آسایش طبقه محروم ب)بکارگیری ثروت به گونه عادلانهج)پرداختن به فعالیتهای سازنده برای کشور د)همه موارد81- به فرموده امام خمینی (ره) بزرگترین جهادمعنوی کدام است ؟الف :طرفداری مظلوم ب : تامین رفاه طبقه محروم ج : خدمت به خلق د: تهذیب نفس 82- مصداق مستضعف ازنظرامام باقر(ع) چه افرادی هستندالف)اکم عقل ب) کم توشه ج)ضعیف د) مسکین83- .با چه چیزی انسان به هدف آفرینش خود دست می یابد؟الف)ایمان .تقوا ب)صداقت.تقوا ج)تعلیم.تهذیب د)هرسه مورد84- اولین امام جمعه که از طرف امام تعیین شد که بود؟الف)آیت ا... طالقانی ب)آیت ا... مطهری ج)آیت ا.. بهشتی د)آیت ا... صدوقی85- ازنگاه امام خمینی (ره) : .............یک مساله ای نیست که تعریف داشته باشدالف : استقلال ب : آزادی ج : اسلام د: جمهوری اسلامی 86- منظوراز(ساسه العباد)چه کسانی هستند؟الف : سیاستمداران ب : پیامبروامامان معصوم ج : پیامبران د: دولتمردان 87- - دخالت در سیاست در زندگی امام معصوم بر چند گونه بوده است؟الف)مستقیم-غیر مستقیم ب)ارشادی ج)برخورد قهرآمیز د)هر سه مورد88- به فرموده امام راحل کسی که دین راازسیاست جدابداندچه کسی راتکذیب کرده است ؟الف : خدا ب : رسول ج : ائمه د: هرسه مورد89- کدام مورددرراس تعلیمات انبیااست ؟الف : دخالت درسیاست ب : دین محوری ج: عدالت د: آزادی وآزادگی 90- کتاب کشف الاسراروتحریرالوسیله اثرچه کسی است ؟الف : شهیدمطهری ب : آیت الله دستغیب ج : آیت الله جوادی عاملی د: امام خمینی 91- برترین سیاست ازنگاه امام علی (ع) کدام است ؟الف : تربیت نفس ب : تدبیرامورزندگی ج : هردومورد د: دادگری ونیکی 92- اولین نکته در آفرینش چه چیزی می باشد؟الف)کامل آفریده شدن ب)هدف مند بودن ج)حیات د)پرستش93 نهج البلاغه دارای چند خطبه چند نامه چند کلمه قصار می باشد؟الف)341 خطبه.89 نامه.480 کلمه قصار ب)241 خطبه.79 نامه.480 کلمه قصار ج)171 خطبه.75 نامه.530 کلمه قصار د)271 خطبه.71 نامه.1430 کلمه قصار94- .کتاب رساله الحقوق از کدام امام معصوم به جا مانده است؟الف)امام علی (ع) ب)امام حسین(ع) ج)امام سجاد (ع) د)امام صادق(ع) 95- این سخن از کیست؟((قرآن، اکبر و بزرگتر از عترت است، زیرا عترت تابع و پیرو قرآن است))الف) بحرانی ب) جابر ابن عبداللٌه انصاری ج) طریحی د) ابن اثیر96- پیامبر(ص) در حدیث ثقلین درمورد قرآن و عترت چگونه بیان کرده اند؟الف)قرآن را با صفت ((اکبر)) عترت را با صفت ((اصغر)) ب) قرآن را با صفت((اصغر)) عترت را با صفت((اکبر)) ج) قرآن را با صفت((اکبر)) عترت را با صفت((اکبر)) د) قرآن را با صفت((اصغر)) عترت را با صفت((اصغر))97- حضرت امام معتقد بودند که هیچ چیز به اندازه چه چیزی مورد عنایت پروردگار متعال نیست؟الف) ولایت ب) عبادت ج) شجاعت د) گزینه ب و ج98- . وصیت نامه سیاسی _ الهی حضرت امام به چه لقبی معروف می باشد؟الف) صحیفه ی استقلال ب) زبور حکومت اسلامی ج) منشور انقلاب د) همه موارد99- .حضرت امام خمینی (ره) در آغاز وصیت نامه خود چه چیزی را خاطر نشان می کنند؟الف) امید به این انقلاب و بقاء دستاوردهای آن. ب) پای بند بودن به اهداف آن.ج) حفظ ارزشهای انقلاب تحت لوای اسلام. د) دوری و اجتناب از تجمل گرایی.100- این سخن ازکیست ودر چه بابی میباشد؟((من مات بغیر وصیّة مات میتةجاهلیة))الف)پیامبر اکرم(ص) _ وصیت ب)حضرت علی (ع ) _ وصیت ج)امام جعفر صادق (ع) _ وصیت د)امام هادی – جاهلیت 101. مسلمانان در وصیت کردن باید چه چیزی را رعایت کنند؟الف)صداقت ، عدالت ب)انصاف ج)عدالت د)مورد ب وج 102- به فرموده امام راحل آزادی تاکدام مرحله می تواند پیش رود ؟الف : توطئه ب : انتقاد ج : پرده داری وقانون گرایی د: نوشتن هرچه می خواهیم. 103- منظورازساسه العبادکدام گروه است ؟الف پیامبروامامان معصوم ب : سیاست مداران امت ج : هردومورد د: حاکمان وبرگزیدگان 104- نویسنده کتاب " جامع المقاصد" کیست ؟الف : امام خمینی (ره ) ب : محقق نراقی ج : محقق کرکی د: شیخ محمدحسن نجفی 105- به نظرامام راحل (ره ) مقصداصلی ماکدام است ؟الف : ملت ما هستند ب : آزادی شرعی است ج : ولایت فقیه است د: مکتب مااست 106- به قول مرحوم علامه طباطبایی احکام اسلام دونوع است : الف : ثابت ومتغیر ب : حکومتی ومذهبی ج : مصلحتی وغیرمصلحتی د: واجب ومستحب 107- کدام نظریه درموردهماهنگی میان دین وعلم نیست : الف نظریه وفاق ب : نظریه خلاف ج : نظریه جامع د: نظریه باطن 108- منظورازکلمه (سلطان )درعبارت قرانی (لاتنفذون الابسلطان ) (بخشی ازآیه 33سوره الرحمن ) چیست ؟الف : حاکم ظالم ب.: ابزاردینی ج : ابزارعلمی د: حاکم عادل 109- (ریاض العدل ) لقب کدامیک ازکتب دینی زیراست ؟الف : نهج البلاغه ب : قران کریم ج : صحیفه سجادیه د: مصحف حضرت فاطمه (س) 110- اامام خمینی (ره ) به کدام نوع عدالت توجه بیشتری داشت ؟الف : عدالت اقتصادی ب : عدالت فردی ج : عدالت اجتماعی د: عدالت عینی 111- مورددررابطه با مساله ولایت فقیه صحیح نیست ؟الف : ازدستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است ب : انقلاب اسلامی ایران مولودولایت فقیه است ج:اجرای قوانین الهی واعتقادبه مساله غیبت ونیابت ازارکان ولایت فقیه است .د: هرسه موردسوالات تشریحی رابطه بین علم وایمان را باتاکیدبربررسی کلی دوره های تاریخی توضیح دهید.محورهای مهم مقدمه وصیت نامه سیاسی – الهی امام خمینی(ره) کدامند؟ (خلاصه و در عین حال جامع و روان نوشته شود)چرا معظم له مقدمه وصیت نامه خود را با حدیث ثقلین آغاز کرده اند؟انواع وصیت نامه رانام ببریدو ضرورت وصیت اخلاقی را بیان کنید؟آزادی راتعریف کنیدو انواع آنرانام ببرید.باتوجه به مطالب مطرح شده درکلاسگروهی چنین القا می کنند که « اسلام متعلق به 1400 سال پیش است و لذا قادر به اداره جوامع امروزین نیست. پاسخ امام خمینی را به این شبهه توضیح دهید.چرابایدوصیت نامه امام خمینی (ره ) دردانشگاههاتدریس شود.درمجموع مباحث مطرح شده درکلاس راچگونه ارزیابی می کنید(بااشاره به مهمترین مباحث مطرح شده توضیح دهید.)نکات مهم سوالات تشریحی براساس اطلاعات شما باتاکیدبرمباحث مطرح شده درکلاس پاسخ داده شود.پاسخ کلی دروبلاگ آمده است .پاسخ سوالات تستی دروبلاگ زیرآمده است .برای دسترسی به پاسخ سوالات تستی به مبحث ( سوالات درس وصایای امام – ویژه دانشجویان دانشگاه آزادتفت)مراجعه نمایید.ازبین سوالات حداکثر40سوال تستی ودوسوال تشریحی جهت امتحان پایان ترم انتخاب می شود.منبع طرح سوالات کتاب درسهایی ازوصیت نامه امام خمینی (ره)تالیف سیدمحمدشفیعی مازندرانی - نشرمعارف است سوالات به انتشارات دانشگاه نیزتحویل شده است .کلیدسوالات تستی 1- ج 2- د3- ب 4- الف 5- ب 6- د7- ج 8- ب 9- الف 10- د11- د12- ج 13- ب 14- ج 15- ج 16- الف 17- ب 18- د19- ب 20- ب 21- ج 22- ب 23- د24- ج 25- ج 26- ج 27- ج 28- ب 29- الف 30- ب 31- د32- ب 33- ج 34- الف 35- الف 36- ج 37- الف 38- د39- د40- ب 41- الف 42- الف 43- ج 44- ج 45- ج 46- د47- الف 48- ج 49- ب 50- د51- ب 52- ب 53- د54- الف 55- ب 56- ج 57- د58- ج 59- الف 60- د61- د62- ب 63- ب 64- ب 65- د66- د67- الف 68- د69- الف 70- ب 71- ج 72- ب 73- ج 74- ج 75- الف 76- الف 77- ج 78- د79- ب 80- د 81- ج 82- الف 83- ج 84- الف 85- ب 86- ب 87- د88- د89- الف 90- د91- الف 92- ب 93- ب 94- ج 95- الف 96- الف 97- الف 98- د99- الف 100-الف 101- د102- ب 103- الف 104- ج 105- د106- الف 107- د108- ب 109- ب 110- د   نمونه سوالات درس وصایای امام خمینی 1- مخاطبان وصیت نامه امام چه کسانی هستند؟ الف)ملت ایران                               ب)ملل اسلامی              ج)مظلومان جهان                           د)همه موارد. 2- انسانها از حیث برخورداری از علم و ایمان به چند دسته تقسیم          می شوند؟ الف)سه دسته: بیگانه از دو ارزش-دارای ایمان و فاقد اندوخته های علمی-دارای اندوخته های علمی اما فاقد ایمان. ب)سه دسته: بیگانه از دو ارزش-دارای ایمان و فاقد اندوخته علمی-دارای ویژگی ها و کمالات متعالی و صاحب تخصص و متعهد. ج)چهار دسته: بیگانه از دو ارزش-دارای ایمان و فاقد اندوخته های علمی-دارای اندوخته های علمی و فاقد ایمان-صاحب تخصص و تعهد. د)دو دسته: فاقد ایمان اما دارای اندوخته های علمی- فاقد اندوخته های علمی اما دارای ایمان. 3- کدام گزینه صحیح است؟ الف)مخالفت با وصایای اخلاقی مشکل آفرین است. ب)مخالفت با وصایای حقوقی مشکل آخرین است. ج)مخالفت با وصایای اخلاقی عتاب و کیفر عقوبی را به بار می آورد. د)مخالفت با وصایای اخلاقی عتاب و کیفر حقوقی را به بار می آورد. 4- محتوای رهنمودهای حضرت امام در وصیت نامه در چند بخش است؟ الف)رهنمودهایی که به مردم ایران اختصاص دارد-رهنمودهایی که مربوط به شهر و بیرون از مدار محدویت فوق است. ب)رهنمودهایی که به مردم ایران و واحدها و اداره های خاص و مربوط به شهر و بیرون از محدویت های فوق است. ج)رهنمودهایی که به مردم ایران و به واحدها و اداره های خاص اختصاص دارد. د)رهنمودهایی که به اداره و واحدهای خاص و مربوط به شهر و بیرون از محدویت های خاص است. 5- ثَقَل به چه معناست؟ الف)به زاد و توشه و بار و بنه مسافر.     ب)به گنج های نهفته در زمین. ج)گنج های نهفته در زمین و هر چیز که قابلیت تزیین داشته باشد و مورد رقابت مردم باشد.                         د)مورد ب و ج. 6- مصداق ثقلین چه کسانی هستند؟ الف)حضرت علی(ع)-قرآن.                ب)قرآن-حضرت فاطمه(س). ج)قرآن و اهل بیت.                         د)قرآن-نهج البلاغه. 7- تفاوت میان ثقل اکبر و ثقل اصغر در چیست؟ الف)قرآن به صفت اصغر و عترت به صفت اکبر. ب)قرآن به صفت اصغر و عترت به صفت اکبر. ج)پیامبر به صفت ثقل اکبر و اهل بیت ثقل اصغر.             د)هیچکدام. 8- راز اصلی و خطوط کلی انحراف مسلمانان چیست؟ الف)به دور نگهداشتن مردم از خدا و کتاب و سنت پیامبر و از بین بردن حکومت اسلامی در جهان. ب)کنار زدن آگاهان راستین و حافظان حقیقی قرآن و خارج ساختن قرآن از دستور کار. ج)از بین بردن حکومت اسلامی در جامعه و کنار زدن آگاهان راستین و حضران حقیقی قرآن از صحنه های سیاسی و اجتماعی به دور نگهداشتن مردم از خدا و کتاب و سنت جامعه.          د)مورد ب و ج. 9- موسس مذهب شیعه کیست؟ الف)امام علی(ع).                                   ب)امام صادق(ع). ج)پیامبر(ص).                                       د)امام حسین(ع). 10- دوران غیبت کبری از چه سالی آغاز شد؟ الف)از سال 329 بعد از وفات حسین بن روح. ب)از سال 326 بعد از وفات عثمان بن سعید. ج)از سال 329 بعد از وفات علی بن محمد سمری. د)از سال 304 بعد از وفات محمد بن عثمان. 11- راز اصلی توجه به مصحف فاطمه در چیست؟ الف)در آن نام ائمه دوازده گانه با مشخصات کامل آمده است. ب)در مصحف فاطمه چیزی از قرآن نیامده است. ج)در مصحف فاطمه یکی از ودیعه های امامت به حساب می آمده و در اختیار مردم نبوده است.                             د)مورد الف و ج. 12- صخیفه سجادیه شامل چه مباحثی است؟ الف)توحید-نبوت-امامت-معاد. ب)نام معصوم نامادران فرزندان و بسیاری از حقایق مربوط به آینده. ج)اهل بیت-مسائل اخلاقی اجتماعی سیاسی و حقایق هستی. د)مورد الف و ج. 13- اسلحه انبیاء به فرموده امام هشتم چیست؟ الف)قرآن             ب)نهج البلاغه       ج)صحیفه سجادیه          د)دعا. 14- پیامبر چه کسی را به عنوان زینت آسمان و زمین و کشتی نجات      می داند؟ الف)حضرت علی(ع)                                ب)سیدالشهداء ج)حضرت فاطمه(س)                      د)قرآن 15- درس ها و دستاوردهای نهضت عاشورا در چیست؟ الف)وحدت کلمه و تقویت روح پرخاشگری  در برابر اهریمنان. ب)وحدت کلمه و عمل به وظیفه. ج)عمل به وظیفه و استواری در راه.                     د)همه موارد. 16- راز اصلی تجلی و جاودانگی حماسه کربلا در چیست؟ الف)ماهیت و راز نهضت. ب)برجستگی پیشوای نهضت و اهداف آسمانی. ج)درس ها و دستاوردهای نهضت عاشورا-پیام شورآفرین-اهداف آسمانی ماهیت و راز نهضت برجستگی پیشوای نهضت. د)ماهیت و راز نهضت-اهداف آسمانی. 17- دو کتاب رساله الحقوق و صحیفه سجادیه از کیست؟ الف)امام علی-امام سجاد                  ب)امام حسین-امام صادق ج)اما م سجاد-حضرت محمد                     د)امام سجاد-امام سجاد. 18- قرآن صاعد لقب یافته از چیست؟ الف)راز و نیاز عاشقانه میان خالق و مخلوق.            ب)صحیفه سجادیه. ج)صحیفه فاطمیه.                                          د)نهج البلاغه. 19- زبور آل محمد نام کدامیک از کتابهای زیر است؟ الف)قرآن     ب)نهج البلاغه       ج)صحیفه سجادیه  د)صحیفه فاطمیه. 20- یکی از جلوه های مهم امتحان الهی در زندگی بشر.......... است. الف)غیبت امام زمان                        ب)واقعه کربلا ج)واقعه غدیر                                د)هیچکدام. 21- حقایق هستی از چه راهی برای بشر حاصل می آید؟ الف)پیشرفت عقلانی بشر                  ب)اهل بیت ج)وحی قرآن                                د)پیشرفت عقلانی-اهل بیت-قرآن. 22- به چه دلیل قرآن وسیله ای برای هدایت انسانها قرار داده شده است؟ الف)در اختیار ما انسانهاست                      ب)به خدا اتصال دارد ج)جنبه زمینی دارد                                د)مورد الف و ب. 23- از چه چیزهایی بعنوان قرآن اکبر یاد شده است؟ الف)اهل بیت         ب)قرآن       ج)نهج البلاغه        د)صحیفه سجادیه. 24- ازچه  چیز به عنوان ثقل اصغر یاد شده است؟ الف)قرآن             ب)نهج البلاغه       ج)اهل بیت   د)صحیفه فاطمیه. 25- منظور از" الثقلین"  چیست؟ الف)قرآن             ب)اهل بیت          ج)قرآن-اهل بیت           د)معاد. 26- کتاب صامت نام کدامیک از موارد زیر است؟ الف)نهج البلاغه                              ب)صحیفه سجادیه ج)صحیفه فاطمیه                           د)قرآن. 27- اسوه راستین حمایت از قرآن چیست؟ الف)اهل بیت                                ب)حضرت علی(ع) ج)عموم مسلمین                           د)حضرت محمد 28- حضرت محمد فرمودند هر کسی .......... را پس از مرگش زیارت کند بهشت بر او واجب می شود. الف)امام علی(ع)                            ب)امام حسین(ع) ج)امام صادق(ع)                            د)همه موارد 29- انسانها برای دستیابی به هدف خلقت خود باید از.......... رهنمون گیرند. الف)خدا                                      ب)تعالیم آسمانی ج)مربیان الهی                               د)همه موارد 30- به گفته ی امام خمینی چه چیزی انسان را به مقام انسانیت می رساند؟ الف)علم و تهذیب نفس                    ب)پیشرفت عقلانی ج)تعلیم                                       د)علم اخلاق 31- یکی از اهداف مهم تربیت بشر چیست؟ الف)مبارزه با تمدن                         ب)یشرفت تمدن ج)کمک به پیشرفت تمدن                د)تمدن صادراتی. 32- یکی از اهداف بزرگ انقلاب به گفته ی امام(ره) چیست؟ الف)ایجاد خودکفایی و استقلال          ب)کمک به مستضعفین ج)سرکوبی طاغوت                          د)آزادی کشور. 33- عوامل دستیابی به استقلال و خودکفایی از دیدگاه امام(ره) در چیست؟ الف)اتکا به خدا                              ب)اتکا به خودی ها و اعتماد به نفس ج)تحمل سختی ها و اسیر و انتظار      د)همه موارد. 34- خودکفایی به چند دسته تقسیم می شود؟ الف)فردی-اجتماعی                                ب)فردی-اجتماعی-ملّیتی ج)فردی و ملّیتی                            د)اجتماعی-اقتصادی. 35- از وظایفی که دولت برای دستیابی به خودکفایی و استقلال باید انجام دهد؟ الف)از ورود کالاهای مصرف ساز جلوگیری کند. ب)ازورودکالاهای خارجی جلوگیری کند ج)از فرهیختگان جامعه قدردانی کنند. د)مورد الف و ج. 36- امام(ره) به کدام استقلال ها بیشتر توجه داشته اند؟ الف)استقلال فرهنگی                       ب)استقلال اجتماعی ج)استقلال فرهنگی                         د)استقلال نظامی 37- خودکفایی ملّیتی یعنی؟ الف)پیروان مکتب اسلامی تلاش کنند نیازمندی های افراد جامعه اسلامی را رفع کنند؟ ب)هر کس سعی کند تا در صورت امکان از دسترنج خود بهره گیرد. ج)هر کشوری بتوانداحتیاج های خود را تأمین کنند. د)کشورهااستقلال سیاسی و نظامی داشته باشند. 38- خودکفایی اجتماعی یعنی چه؟ الف)هر کس سعی کند تا در صورت امکان از دسترنج خود بهره گیرد. ب)هر شهر و کشوری بتواند احتیاج های خود را تأمین کند. ج)استقلال سیاسی و نظامی داشته باشد. د)پیروان مکتب اسلامی تلاش کنند نیازمندهای افراد جامعه اسلامی را رفع کنند. 39- خودکفایی فردی یعنی چه؟ الف)استقلال سیاسی و نظامی داشته باشد. ب)پیروان مکتب اسلامی تلاش کنند نیازمندیهای افراد جامعه اسلامی را رفع کنند. ج)هر کس سعی کند تا در صورت امکان از دسترنج خود بهره گیرد. د)هر شهر و کشوری بتواند احتیاج های خود را تأمین کنند. 40- به گفته ی امام(ره) از جمله نقشه ها که تأثیر بزرگی بر کشور عزیزمان گذاشت چه بود؟ الف)بیگانه نمودن کشورهای استعمارزده از خویش.   ب)انحصارجویی ها. ج)غرب زده و شرق زده نمودن کشورهای استعمارزده. د)مورد الف و ج. 41- یکی از عوامل مهم رویکرد به استقلال به گفته ی امام(ره) چیست؟ الف)خودباوری                               ب)خودباوری و احساس شخصیت ج)تحمل سختیها                            د)اتکاء به خدا. 42- به گفته ی حضرت امام(ره) در چه صورتی هیچ قدرتی نمی تواند به ما ضربه بزند؟ جواب : درصورت داشتن .......... الف)استقلال فکری                         ب)استقلال سیاسی ج)استقلال اجتماعی                        د)استقلال نظامی. 43- استضعاف به چند گونه است؟ الف)استضعاف عقیدتی فرهنگی و علمی.         ب)استضعاف اقتصادی، ولایتی. ج)استضعاف اجتماعی، اقتصادی. د)همه موارد. 44- امام باقر(ع) چه افرادی را افراد کم عقل می گویند؟ الف)استضعاف فکری                        ب)مستکبران ج)استضعاف سیاسی                        د)استضعاف اقتصادی 45- چه کسانی استضعاف ولایتی هستند؟ الف)مستکبران                       ب)کسانیکه در مسئله ولایت و امامت کوتاه آمده اند. ج)کسانیکه به ایمان و عقاید خویش نپرداخته اند. د)کسانیکه با امامان معصوم خصومت دارند. 46- استضعاف سیاسی یعنی؟ الف)حکومت برایش تثبیت نشده باشد. ب)حکومت برایش تثبیت شده است. ج)حکومت برایش تثبیت اما فرد یا جمعی مانع تشکیل دولت شوند. د)عدم دسترسی به حجت و دین. 47- مستضعفان برای پیروزی باید چه اصولی را رعایت کنند؟ الف)اتحاد، انسجام یگانگی سازش ناپذیری در برابر استکبار. ب)روی آوردن به تقوا و طهارت باطن و ایجاد و صفای نفس توجه به امام معصوم و قرارگرفتن زیر پرچم او. ج)تلاش و سخت کوشی در راه هدف مجهز گشتن به هر گونه صلاحیت ها و شایستگی های علمی و عملی. د)همه موارد فوق. 48- خاندان پیامبر جزء کدام استضعاف ها می باشند؟ الف)استضعاف سیاسی                      ب)استضعاف فکری و عقلی ج)استضعاف اقتصادی                      د)استضعاف اجتماعی 49- عامل مهم پیدایش پدیده استضعاف را.......... بوجود می آورند. الف)مومنان          ب)افراد کم عقل    ج)مستکبران         د)محرومان 50- راز اصلی پیروزی عقلایی مستضعفان چیست؟ الف)بنده خدا بودن و از بندگی شیطان و نفس اماره رهیدن. ب)داشتن صلاحیت همه جانبه ظاهری باطنی علمی و عملی. ج)بدست آوردن ثروت معقول . د)مورد الف و ب. 51- از نظر امام(ره) بزرگترین جهاد معنوی چه جهادی است؟ الف)تهذیب نفس                            ب)خدمت به خلق و انسان محروم ج)ایستادگی در برابر ظلم                  د)توجه به امام معصوم 52- سیاست فاضله چه نوع سیاستی را گویند؟ الف)به تکمیل اخلاق و نیل به سعادت انسانها توجه دارد. ب)به مسائل فرهنگی توجه دارد. ج)به مسائل اقتصادی توجه دارد. د)به اساس مصلحت زندگی دنیوی می باشد. 53- سیاست گذاری در.......... برترین سیاست گذاری است. الف)امور اجتماعی                                  ب)امور نفسانی              ج)امور فرهنگی                                      د)امور اقتصادی 54- سیاست گذاری از دیدگاه امام مجتبی به چه معناست؟ الف)تربیت کردن                                    ب)عدالت پیشگی           ج)اعتقاد به ولایت ولی ا... و خلیفه خدا         د)همه موارد. 55- اولین امام جمعه که از طرف امام(ره) تعیین شده بود؟ الف)آیت ا... طالقانی                                        ب)شهید مطهری    ج)شهید بهشتی                                     د)آیت ا... خامنه ای. 56- اولین خطبه نماز جمعه در چه سالی و در چه روزی بود؟ الف)6مرداد59                                       ب)5مرداد58 ج)8شهریور58                                       د)2آبان59 57- دخالت در سیاست در زندگی امام معصوم به چند گونه بوده است؟ الف)2گونه: مستقیم، غیر مستقیم. ب)3گونه: مستقیم، ارشادی، غیر مستقیم. ج)4گونه: مستقیم، غیر مستقیم، ارشادی، برخورد قهر آمیز. د)2گونه: ارشادی، برخورد قهر آمیز. 58- ثروت مداری یعنی؟ الف)اصل،  اقتصاد است                    ب)دین و اخلاق زاییده نیازمندیهای اقتصادی است                   ج)مکتب کمونیسم حامی این نظریه است              د)همه موارد فوق. 59- باطن مداری یعنی: الف)دین و اخلاق زاییده نیازمندیهای اقتصادی است . ب)توجه به مسائل دنیایی از جمله اقتصادی را حقیر و نادیده انگاشتن. ج)هندونیسم و مکتب ریاضیات از این نظریه پیروی می کنند. د)مورد الف و ج. 60- یکی از اصول مسلم اسلام.......... الف)اصل حلال خواری                     ب)اصل محرومیت ج)اصل آخریت گرایی                      د)همه موارد. 61- حضرت امام درباره هویت مالکیت اسلامی به چه نکاتی تذکر داده اند؟ الف)سرمایه داری و نیز نفی مالکیت فردی از دیدگاه اسلام محکوم است. ب)اسلام دیدگاه و شیوه ای در باب مالکیت دارد که مخصوص به خود است. ج)اقتصاد سالم و عدالت اجتماعی تنها در پرتو عمل به نظر اسلام و تحقق اقتصاد اسلامی ظهور خواهد کرد. د)همه موارد. 62- وحدت مورد نظر امام خمینی(ره): الف)وحدت میان گروههای کشور-  وحدت همه انسانها. ب)وحدت میان همه کشورهای اسلامی و همه مسلمانان جهان. ج)وحدت همه مستضعفان جهان وحدت میان گروههای کشور. د)همه موارد. 63- یکی از اهداف مهم رسالت انبیاء: الف)تأمین همزیستی مسالمت آمیز. ب)گسترش اسلام. ج)گسترش دادن همبستگی ظاهری. د)گسترش دادن همبستگی باطنی. 64- یکی از اهداف مهم اجتماعی اسلام؟ الف)مبارزه با مستکبران                            ب)تحکیم و گسترش وحدت ج)حمایت و کمک به مستضعفین        د)گسترش اسلام. 65- معیار اساسی اخوت اسلامی: الف)ایمان و اعتصام به حبل ا...           ب)استقامت در صراط ایمان ج)همبستگی ظاهری                       د)مورد الف و ب. 66- یکی از اهداف اصلی حکومت اسلامی: الف)اخلاق زدایی                            ب)گسترش صلح و اخوت اسلامی ج)همبستگی ظاهری                       د)مورد الف و ب. 67- توجه به دیدگاه اسلام درباره برقراری ارتباط سالم با سایر ملل چه حقایقی را فراروی ما می نهد؟ الف)اسلام دین همه انسانها است.                ب)همه انسانها از یک گروهند. ج)جامعه بشری خانواده بزرگ تشکیل می دهد که دین و پیامبر یکی است. د)همه موارد. 68- حفظ روابط با ملّت های دیگر و آزادی در رفت و آمدها(توریسم) و نیز روابط اقتصادی باید به چه گونه ای باشد؟ الف)تهاجم فرهنگی را دامن نزد، باعث بسط فرهنگ اسلامی و ابلاغ رسالت الهی گردد. ب)اسرار نظام اسلامی را در اختیار بیگانگان قرار ندهد. ج)منافاتی با استقلال همه جانبه کشور نداشته باشد. د)همه موارد. 69- آزادی به چند دسته می توان تقسیم کرد؟ الف)آزادی ذاتی، فردی و اجتماعی. ب)آزادی اقتصادی، فکری و اعتقادی. ج)آزادی دریار گزینی و آزادی اخلاقی.          د)همه موارد. 70- کدام گزینه صحیح است: الف)آزادی یعنی هر کس بر خلاف قوانین هر چه دلش می خواهد بگوید. ب)در هر مملکتی آزادی در حدود قانون است. ج)آزادی یعنی هر کس بخواهند توطئه کند و در توطئه هم آزاد است. د)همه انسانها در مسائل اقتصادی آزادی مطلق دارند. 71- آیا انسانها در مسائل اقتصادی به طور مطلق آزاد هستند؟ الف)همه انسانها آزاد هستند و هیچ قدرتی برای آنها وجود ندارد. ب)بطور مطلق آزاد نیستند و از جهاتی محدودیت دارند. ج)محدودیت اقتصادی از حیث ثروت و مبدأ درآمد و از حیث مصرف ثروت وجود دارد. د) مورد ب و ج. 72- این آیه بیانگر چه مطلبی است، (و من یرو لهم منکم فانّه منهم). الف)آزادی اقتصادی                                ب)آزادی ذاتی ج)آزادی دریار گزینی                      د)آزادی اخلاقی 73- به چه دلیل حفظ وحدت و عینیت بخشیدن به همزیستی مسالمت آمیزدارای اهمیت است؟ الف)همگان بدون دغدغه خاطر ندای حق را بشنوند. ب)آزادانه حقایق را ارزیابی کنند. ج)به ندای حق پاسخ مثبت دهند.                د)همه موارد.   1- منظور حضرت امام از ثقل اکبر وثقل کبیر چیست ؟ الف - قرآن واهلبیت          ب - قرآن ونهج البلاغه              ج- صحیفه فاطمیه و صحیفه سجادیه           د- الف وب صحیح است 2- سند حدیث ثقلین چگونه است ؟ الف – ضعیف السند              ب- متواتر بین شیعه              ج - متواتر بین جمیع مسلمین                  د- خبر واحد 3- حدیث ثقلین از نظر حضرت امام برچه گروهی حجت است ؟ الف- برجمیع بشر                ب- برای شیعیان                  ج-برای اهل تسنن                                  د- ب وج صحیح است 4- مصائب قرآن وعترت از چه زمان شروع شد ؟ الف – اززمان معاویه            ب - از زمان شهادت حضرت علی(ع)       ج- اززمان خلفای بنی عباس          د- الف وج صحیح است 5-حضرت امام چه چیزی را به عنوان افتخارات مابیان فرموده است ؟ الف –قرآن                       ب- نهج البلاغه                                 ج- صحیفه فاطمیه                      د- همه موارد 6- این جمله را کامل کنید ؟ ما مفتخریم که می خواهیم ................و................... را بیان کنیم الف- احکام اسلام و شریعت     ب – فقه واصول                           ج – مقاصد قرآن و سنت                 د- ب و ج صحیح است 7- از نظر حضرت امام نماز جمعه وجماعت بیانگر کدام وجه نماز است ؟ الف -وجه اجتماعی                ب – وجه فطری                         ج- وجه فردی                               د- وجه سیاسی 8-لازم است در عزاداری ها واشعار مرثیه واشعار ثنای ائمه (علیهم السلام ) چه چیزی یاد آوری شود ؟ الف -مظلومیت امام حسین (ع)        ب- فجایع وستمگری هر عصر          ج- فضائل اهلبیت (ع)              د – الف وج صحیح است 9- حضرت امام وصیت سیاسی الهی خود را مختص به چه کسانی می داند ؟ الف – ملت مسلمان ایران              ب- ملل مسلمان دنیا                   ج – تمام مظلومان عالم       د-جمیع ملل اسلامی ومظلومان جهان 10- انقلاب بزرگ اسلامی چگونه به پیروزی رسید ؟ الف- به کمک کشورهای اسلامی       ب- با تأییدات غیبی الهی                      ج- به کمک دولتهای قدرتمند           د- به کمک احزاب 11- به فرمایش حضرت امام حفظ اسلام ...............است ؟ الف -در راس تمام واجبات              ب-وظیفه دولت مردان                 ج- وظیفه آحاد ملت              د – وظیفه دولتهای اسلامی 12- رمز بقاء انقلاب اسلامی چیست ؟ الف- انگیزه الهی                         ب- وحدت کلمه                         ج- بیداری ملت                     د – الف وب صحیح است 13- چرا دین ازسیاست جدا نیست ؟ الف -چون بسیاری از احکام اسلام - عبادی سیاسی است                                       ب- پیامبر اکرم تشکیل حکومت داد ج- خلفاء اول اسلامی وحضرت امیر(ع) تلاش برگسترش حکومت اسلامی داشتند           د- همه موارد 14- این جمله را کامل کنید ؟ من به جرات مدعی هستم که ملت ایران وتودة میلیونی آن درعصر حاضر .........ملت حجاز درعهد رسول الله(ص) وملت کوفه وعراق درعهد امیر المومنین (ع)‌ و امام حسین (ع) می باشد الف- بهتراز                                             ب- مانند                            ج- برابر                               د- کاملتر از 15- این جمله را کامل کنید؟ من برای اینکه شما جوانان شایسته ای هستید علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند واسلام عزیزو..........صرف کنید تاسعادت هردو جهان را در یابید؟ الف – انقلاب                                        ب- جمهوری اسلامی                ج-علم                               د- خدمت مردم   3-وصیت کسی که به حیف (اسراف) و زیان بازماندگان منجر نشود به منزله صدقه دادن در راه خدا است . از کیست ؟ الف) پیامبر اکرم (ص)            ب)حضرت علی (ع)                      ج)امام خمینی                                  د) قرآن 4- وصیت نامه سیاسی – الهی حضرت امام به چه چیزی لقب یافت ؟ الف) منشور انقلاب                 ب) صحیفه استقلال                      ج) صحیفه انقلاب                              د) هر سه مورد 5- مخاطبان وصیت نامه امام چه کسانی هستند ؟ الف) به گروهی خاص اختصاص ندارد                                    ب) متعلق به مظلومان جهان است     ج) توصیه به جمیع ملل اسلامی                                                د) اختصاص به ملت ایران دارد 6- انسانها از حیث برخورداری از علم و ایمان بر چند دسته اند . الف) دو دسته                         ب) سه دسته                                ج) چهار دسته                                  د) پنج دسته 7- اساس احکام عملی و فرعی اسلامی بر پایه چیست ؟ الف) حکمت عملی                 ب) حکمت نظری                     ج) احکام عقیدتی                            د) هر سه مورد 8- محتوای رهنمودهای حضرت امام ( قدس سره ) در وصیت نامه را در چند بخش می توان خلاصه کرد . الف) در دو بخش                      ب) در سه بخش                     ج) در چهار بخش                         د) در شش بخش   9- مهتمرین فایده ضرورت تدریس وصیت نامه کلام است ؟ الف) حکمت نظری                  ب) پرورش نسل مورد نظر اسلام            ج) حکمت عملی             د) احکام عقیدتی 10- عبارت بودن چه چیزی مورد مقبول درگاه احدیت نیست ؟ الف) ولایت                             ب) امامت                                    ج) ایمان                                   د) جهاد 11- پیامبر اکرم (ص) در ضمن رهنمود معروف به چه چیزی اهمیت و جاودانگی ولایت را به همگان خاطر نشان کرده است ؟ الف) ثَقل                               ب) ثِقل                                     ج) حدیث ثقلین                              د) مجمع البحرین 12- معنای ثَقَل و ثِقل چیست ؟ الف) به هر چیز نفیس و گرانبها                                               ب) به هر چیز و شی سنگین     ج) به هر چیز سنگین در برابر چیز سبک                                 د) به هر چیز نفیس و گرانبها و شی سنگین 13- ثَقَل به چه معناست ؟ الف) به گنج های نهفته در دل زمین گفته می شود                  ب) به معنای هر چیز که قابلیت توزین داشته باشد     ج) به زاد و توشه و با روبنه مسافر گفته می شود                       د) هر سه مورد 14- ثَقل به چه معناست ؟ الف) به گنج های نهفته در دل زمین گفته می شود                  ب) به معنای هر چیز که قابلیت توزین داشته باشد      ج) گزینه الف و ب                                                               د) به زاد و توشه و باروبنه یک مسافر گفته می شود   15- اکبر صفت چیست ؟ الف) عترت                               ب) قرآن                                   ج) ثقلین                              د) هیچکدام  16- صفت اکبر متعلق به چیست ؟ الف)عترت                               ب) قرآن                                     ج) تقلین                             د) هیچکدام 17- پیامبر اکرم از قرآن و عترت با چه عنوانی یاد کرده است ؟ الف) ثِقل                                  ب) ثَقَل                                       ج) ثقلین                            د) هیچکدام 18- وسیله ارتباط و اتصال ما با خدا چه چیزی است ؟ الف) قرآن                               ب) عترت                                    ج) رسالت                           د) امامت 19- قرآن اکبر بزرگتر از عترت است ، زیرا عترت تابع و پیرو قرآن است از کیست ؟ الف) موحوم آیت ا... خویی         ب) بحرانی                              ج) جابربن عبدا... انصاری           د) امام (ره) 20- قرآن به ـــــــــــــــ و عترت به ــــــــــــــــــــــ گواهی می دهد . الف)حقانیت قرآن – حقانیت عترت                                             ب) امامت – ولایت     ج) حقانیت عترت – حقانیت قرآن                                               د) ثقلین – متواتر 21- تردیدی نیست که ــــــــــــ در جهان جاودانه است ، وجود ـــــــــــــــ نیز در جوامع بشری جاودانه است . الف) عترت – قرآن                     ب) ثِقل – ثَقل                        ج) گزینه الف و ب                      د) قرآن و عترت 22- هدف امام خمینی از انتخاب حدیث ثقلین چه بود ؟ الف) حفظ وحدت                    ب) حفظ وحدت و تمسک به حبل ا...             ج) تمسک به حبل ا...            د) هر سه مورد 23 – مؤسس مذهب شیعه کیست ؟ الف) پیامبر                                 ب) حضرت علی                     ج) امام صادق                         د) هیچکدام 24- چه نکاتی امام در وصیت نامه خود اشاره کرده است ؟ الف) رد اتهامات                        ب) افتخار شیعه بوده                 ج) مذهب جعفری                  د) هر سه مورد 25- نام دیگر مذهب عثنی عشری چیست ؟ الف) مذهب جعفری                    ب) مذهب شیعه                      ج) مذهب سنی                     د) دوازده امامی 26- شیعه اثنی عشری را ـــــــــــــــــــ نیز می خوانند . الف) دوازده امامی                      ب) جعفری                             ج) امامیه                              د) هیچکدام 27- گروهی انتظار را همان ــــــــــــــ می دانند . الف) مهیا                                    ب) امر به معروف                    ج) نهی از منکر                    د) گزینه ب و ج 28- حدیث معروف نبوی ( من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته الجاهله ) بر کدام حقیقت دلالت دارد ؟ الف) امام همواره در میان امت حضور دارد                                  ب) امت وظیفه دارند او را بشناسند  ج) گزینه الف و ب                                                                    د) هیچکدام 29- علت غیبت چیست ؟ الف) آزمایش و امتحان الهی                                                       ب) تربیت جامعه و توجه به اهمیت انتظار     ج)  حفظ امام ارشد دشمنان                                                       د) گزینه الف و ج 30- نام ناییان امام زمان در زمان غیبت صغرا ؟ الف) عثمان بن سعید – محمد بن عثمان                                          ب) حبیب بن روح – علی بن محمد سمری    ج) الف و ب                                                                                د) هیچکدام  پاسخ هابراساس کتاب  درسهایی از وصیت نامه های امام :   1-    گزینه ( د ) 2-    گزینه ( الف ) 3-    گزینه ( ب ) 4-    گزینه ( د ) 5-    گزینه ( الف ) 6-    گزینه ( ج ) 7-    گزینه ( ج ) 8-    گزینه ( ب ) 9-    گزینه ( ب )   10-گزینه ( الف ) 11- گزینه ( ج ) 12- گزینه ( د ) 13-گزینه ( ج ) 14- گزینه ( 15- گزینه ( ب ) 16- گزینه ( الف ) 17- گزینه ( ج ) 18- گزینه ( الف ) 19- گزینه ( ب ) 20- گزینه ( ج ) 21- گزینه ( د ) 22- گزینه ( ب ) 23-گزینه ( الف ) 24-گزینه ( د ) 25-گزینه ( د ) 26- گزینه ( ب ) 27- گزینه ( الف ) 28-گزینه ( ج ) 29-گزینه ( د ) 30- گزینه ( ج )  شماره صفحات طرح سوال ازکتاب  درسهایی از وصیت نامه های امام :  1-    صفحه 15 2-    صفحه 15 3-    صفحه 16 4-    صفحه 16 5-    صفحه 16 6-    صفحه 17 7-    صفحه 17 8-    صفحه 18 9-    صفحه 17 10- صفحه 20 11- صفحه 21 12- صفحه 21 13- صفحه 21 14- صفحه 21 15- صفحه 22 16- صفحه 22 17- صفحه 22 18- صفحه 23 19- صفحه 23 20- صفحه 24 21- صفحه 24 22- صفحه 23- صفحه 29 24- صفحه 29 25- صفحه 29 26- صفحه 30 27- صفحه 31 28- صفحه 31 29- صفحه 32 30- صفحه 32 نمونه سوالات از « درسهائی از وصیت نامه امام خمینی (ه)‏ »   1-       امام خمینی (ره)  در چه تاریخی رحلت نمودند ؟ ص13 2-       پیامبر اسلام در باره وصیت چه فرموده اند ؟ ص 15 3-       قرآن در کدام آیة شریفه مسلمانان را به وصیت کردن توصیه می کند ؟ ص15 4-       مخاطبین وصیت امام خمینی (ره ) چه کسانی هستند ؟ ص 16 5-       القاب وصیت نامه امام را ذکر کنید. ص 16 6-       انسانها از حیث برخورداری از علم و ایمان به چند دسته تقسیم می شوند ؟ ص 17 7-       دلایل ضرورت تدریس وصیت نامه امام (ره ) در مراکز علمی را بیان کنید . ص 17 8-       مراد از حدیث ثقلین کدام روایت است ؟ ص 20 9-       چرا « فرآن » و « اهلبیت پیامبر » متصف به ثقل شده اند ؟ ص 21 10-   مراد از ثقل اکبر و ثقل اصغر چیست ؟ ص 22 11-   راز تقارن کتاب و عترت چیست ؟ ص 23 12-   چرا امام (ره) وصیّت نامه خود را با حدیث ثقلین آغاز کرده است ؟ ص 25 13-   چهار مورد از جامعیّت حدیث ثقلین را ذکر کنید . ص 25 14-   خطوط کلی انحراف و اختلاف مسلمانان صدر اسلام از نظر امام خمینی (ره) چیست ؟ ص 27 15-   شیعه کیست و تشیع چیست ؟ 16-   آغاز پیدایش شیعه از دیدگاه امام خمینی (ره) را بیان کنید. ص 29 17-   دیدگاه اسلام را در باره امام زمان (عج) توضیح دهید. ص30 18-   انتظار چیست و منتظر کیست ؟ ص 31 19-   نواب اربعه امام عصر (عج)را نام ببرید. ص 32 20-   مصحف فاطمه را توضیح دهید. ص 34 21-   ویژگی های مصحف فاطمه را بیان کنید. ص 36 22-   صحیفه سجادیه اثر کیست و چه لقب به خود گرفته است ؟ ص 37 23-   مراد از « قرآن صاعد » در وصیت نامه امام (ره) چیست ؟ ص 38 24-   مصباح الهدی و سفینه النجاه ف وصف کدام امام است و چه کسی آن را بیان کرده است ؟ ص 39 25-   راز اصلی جاودانگی نهضت عاشورا چیست ؟ ص 41 26-   هدف اساسی قیام  امام حسین (ع) چه بود ؟ ص 43 27-   مهمترین درس ها و دستاوردهای قیام امام حسین (ع) را بیان کنید. ص 45 28-   عوامل اصلی دستیابی به استقلال و خودکفائی از نظر امام (ره) چیست ؟ ص 60 29-   اقسام خودکفائی را نام ببرید . ص 60 30-   مراد از خود کفائی فردی ، خودکفائی اجتماعی و خودکفائی ملیّتی چیست ؟ ص 60 31-   امام صادق (ع) بخاطر چه ویژگی های موجود در سلمان فارسی وی را دوست می داشت؟ ص 64 32-   معانی کلمه « استضعاف » را توضیح دهید. ص 66 33-   انواع استضعاف را بام ببرید. ص 66 34-   استضعاف عقیدتی چیست ؟ ص 67 35-   استضعاف فکری و عقلی چیست ؟ ص 68 36-   استضعاف اقتصادی به چه معناست ؟ ص 68 37-   معنای استضعاف ولائی را توضیح دهید. ص 69 38-   استضعاف سیاسی چیست ؟ ص 69 39-   عامل اصلی پیدایش استضعاف اجتماعی چیست ؟ ص 70 40-   علل و عواملی که می توانند در پیروزی مستضعفان نقش داشته باشند کدام است ؟ ص 71 41-   معنای سیاست چیست ؟ ص 73 42-   « سیاست فاضله » چه نوع سیاستی است ؟ ص 73 43-   قلمرو سیاست از نظر اسلام را تبیین کنید.ص 76 44-   مراد از سیاست نفس چیست ؟ ص 76 45-   کسی که دین را از سیاست جدا می داند در نظر امام(ره) چگونه فردی است ؟ ص 79 46-   اولین امام جمعه بعداز انقلاب اسلامی که بود و کی نماز جمعه اقامه نمود ؟ ص80 47-   امامان معصوم به چند گونه در سیاست دخالت می کردند ؟ ص 81 48-   اصول مالکیت اسلامی را نام ببرید . ص 83 49-   اصل آخرت گرائی از اصول مالکیت اسلامی را توضیح دهید. ص 83 50-   هویت مالکیت اسلامی را از نظر امام (ره) تبیین کنید.ص 85 51-   امام خمینی (ره) وحدت واقعی را نشان چه چیز می دانست ؟ ص 88 52-   انواع وحدت را نام ببرید. ص 88 53-   یک آیه از قرآن که دعوت به وحدت نموده است ذکر کنید ص 92 54-   عواملی که در تأمین اهداف اساسی همزیستی مسالمت آمیز برای حفظ وحدت دخالت دارد کدامند ؟ ص 100 55-   آزادی مورد نظر اسلام چه نوع آزادی است ؟ ص 103 56-   انواع آزادی را نام ببرید . ص 104 57-   آزادی اجتماعی را توضیح دهید. ص 105 58-   مراد از آژادی اقتصادی چیست ؟ ص 105 59-   آزادی احزاب از نظر امام (ره) را تبیین کنید . ص 109 60-   آزادی غیر معقول از نظر امام(ره) کدام آزادی است ؟ ص 111 61-   مناصب رسولان الهی را بیان کنید . ص 113 62-   چه گروه هایی به اندیشه جدائی دین از سیاست دامن می زنند ؟ ص 113 63-   وظایف پیامبر اسلام (ص) را از آن حیث که نبیّاست ، ذکر نمایید . ص 114 64-   نظریه محقق کرکی را در باره ولایت فقیه توضیح دهید. ص 115 65-   ارکان ولایت فقیه در نگاه امام خمینی (ره) کدام است ؟ ص 117 66-   سه نفر از علمای بزرگ را که در دوران کغول در مسائل سیاسی دخالت می کردند نام ببرید. ص 119 67-   لقب « شیخ الاسلام » به چه کسی و توسط چه کسی داده شد ؟ ص 120 68-   فقهای جبل عامل در دوره صفویه  چه نقشی را ایفاء نمودند ؟ ص120 69-   دیدگاه امام خمینی (ره) در باره نهضت مشروطه چیست ؟ ص 122 70-   احکام ثابت و متغیر اسلام را توضیح دهید. ص 122 71-   ویژگی های حکم حکومتی را بنویسید. ص 122 72-   نظریه های مختلف در رابطه با علم و دین در جهانشناسی را بنویسید. ص 128 73-   نظریه خلاف د باره علم و دین را توضیح دهید. ص 128 74-   ابزار شناخت از نظر امام (ره) را نام ببرید. ص 132 75-   راز پیشرفت دانش در میان مسلمانان چیست ؟ ص 137 76-   عدل چیست ؟ ص 141 77-   اهمیّت عدالت را از دیدگاه اسلام باختصار بیان کنید. ص   سوال 1) وصیت را از نظر لغت و اصطلاح فقه تعریف کنید؟                 وصیت در لغت به معنی توصیه و سفارش کردن است و در اصطلاح فقه سفارش نمودن به استیفاء حقوق و انجام کارهایی که حساب های شرعی را بعد از مرگ مشخص می نماید گفته می شود.   سوال 2) اصطلاحات شرعی موصی، موصی له، موصی به و وصی را تعریف کنید؟                 موصی؛ به کسی که وصیت می کند موصی گفته می شود                 موصی له؛ به کسی که برای او وصیت می شود موصی له می گویند                 موصی به؛ به چیزی که در مورد آن وصعیت می شود "موصی به" گفته می شود                 وصی؛ به کسی که وصیت را باید عمل نماید وصی می گویند.   سوال3) انواع وصیت را نام برده و تعریف کنید؟                 2 نوع وصیت داریم؛ 1-       وصیت شرعی به وصیتی گفته می شود که در خصوص ما تَرَک و امور شرعی سفارش شده باشد مثل اموات، یا به جا آوردن نماز و روزه قضا 2-       وصیت اخلاقی به وصیتی گفته می شود که یکسری اعمال و رفتارها و بایدها و نبایدهای اخلاقی و معنوی و غیره سفارش شده باشد مثل وصیت نامه امام خمینی (ره)     سوال 4) ضرورت وصیت اخلاقی را بیان کنید؟ 1-       برای پیشرفت در امور دنیا و آخرت و استفاده از تجربه دیگران 2-       به خاطر حفظ سرمایه و به کارگیری آن در جهت سیر تکامل انسان 3-       به خاطر رعایت اخلاق و رفتار نیک در اجرای عدالت 4-       برای استفاده از عمر در جهت رسیدن به اهداف مقدس ارزشی و دینی   سوال 5) وصیت نامه امام خمینی (ره) در چه تاریخی نوشته شد و در چه تاریخی و توسط چه کسی خوانده شد؟   این وصیت نامه در تاریخ 26 بهمن 1361 نوشته شده است و در سالهای بعد حضرت امام آنرا مورد بازبینی قرار داده و با انجام تغییراتی در آن در تاریخ 19 آذر 1366 تحویل مسؤولین نظام گردید که در تاریخ 15 خرداد 1368 توسط مقام معظم رهبری برای عموم مردم خوانده شد.   سوال 6) از دیدگاه عرفا صفات خداوند به چند دسته تقسیم می شوند؟ 2 دسته؛ 1- صفات جمالیه یا صفات لطف؛ مثل رحمان و رخیم 2- صفات جلالیه یا صفات قهریه یا عدلیه؛ مثل جبار و قادر   درس وصایای امام خمینی (ره)                                       (( جلسه دوم ))                                          10/12/87   سوال 7) حدیث ثقلین از کدام معصوم است و عبارت آن چیست؟                 از رسول خدا (ص) می باشد که ایشان فرمودند: انی تارکُ فیکم الثقلین کِتاب الله و عترتی و اهل بیتی، فانهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض به درستی که ترک می کنم شما را و دو چیز ثقیل و سنگین باقی می گذارم، کتاب خدا (قرآن)، و عترتم (اهل بیت من) این دو از هم جدا نمی شوند تا اینکه در حوض کوثر بهشت به من برسند   سوال 8) پیامبر اسلام (ص) در حدیث ثقلین هدایت را مشروط به چه چیزی می دانند؟                 الف) پیروی از کتاب خدا                 ب) پیروی از اهل بیت یعنی معصومین و ائمه اطهار (ع)   سوال 9) مراد از حدیث متباتر چیست؟ در علم حدیث،  حدیثی را متباتر می گویند که راویان بسیاری آنرا در همه زمان ها نقل کرده باشند، به گونه ای شایع شده باشد که احتمال دروغ در آن نباشد (مثل حدیث ثقلین)   سوال 10) امام خمینی (ره) جملة "لن یفترقا حتی یردا علی الحوض" را چگونه تفسیر نموده اند؟                 ایشان می فرمایند؛ این جمله اشاره دارد بر اینکه بعد از وجود مقدس رسول خدا (ص) هر چه بر یکی از این دو گذشته است بر دیگری نیز گذشته است و مهجوریت هر یک مهجوریت دیگری است تا آنگاه که این دو مهجور بر رسول خدا در حوض وارد شوند   سوال 11) چه کسی و در چه سالی آئین وهابیت را به وجود آورد؟ یکی از روحانیون سنی به نام محمد بن عبدالوهاب توسط جاسوس انگلیسی به نام همفر منحرف شده و در سال 1143 هجری آئین وهابیت را رسماً اعلام کردند که اکنون در کشورهای عربستان، جزء مذهب رسمی است و در بسیاری از کشورهای اسلامی طرفدارانی پیدا کرده است، آئینی است که نزدیک به تفکر سنی ها می باشد و مذهب شیعه را خارج از دین می داند.   سوال 12) امام خمینی (ره) در وصیت نامه شان چه چیزهایی را جزء افتخارات برشمرده اند؟ 1. پیرو اسلام بودن 2. پیرو مذهب جعفری بودن  3. نهج البلاغه از امام معصوم ماست 4. ائمه معصومین، ائمه ما هستند 5. مناجات شعبانیه، دعای عرفات، صحیفه فاطمیه از افتخارات ماست 6. بانوان ما در راه تعالی و اسلام فعالیت می کنند  7. آمریکا در مقابل ملت غیور ایران وامانده است     سوال 18) سفارش امام خمینی (ره) در مورد نماز جمعه را بیان کنید؟ به تعبیر ایشان از نماز جمعه و جماعات که نشانگر سیاسی نماز است هرگز غفلت نباید کرد که این نماز جمعه از بزرگترین الهیات خدایی بر جمهوری اسلامی است.   سوال 19) به نظر امام انقلاب اسلامی ایران با چه چیزی پیروز شد؟ انقلاب اسلامی با تأئیدات غیبی الهی پیروز شد.   سوال 20) براساس نظر امام خمینی انقلاب اسلامی ایران از چه جهاتی با دیگر انقلاب ها جدا است؟ ایشان می فرمایند که انقلاب اسلامی ایران از همه انقلاب ها جداست هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزه و قیام متفاوت است.   سوال 21) نظر امام خمینی (ره) درباره اسلام و حکومت اسلامی را بیان کنید؟ مکتبی است که برخلاف مکتب های غیرتوحیدی در تمام شئون فردی و اجتماعی – مادی و معنوی فرهنگ و سیاسی-نظامی و اقتصادی دخالت و نظارت دارد و از هیچ نکته ولو بسیار ناچیز که در تربیت انسان و جامعه و پیشرفت مادی و معنوی نقش دارد فروگذار ننموده است.   سوال 22) به نظر امام خمینی (ره) چه چیزی در رأس تمام واجبات است؟ حفظ اسلام در رأس تمام واجبات است که انبیاء در راه آن کوشش و فداکاری جان فرسا نموده اند.   سوال 23) از نظر امام خمینی (ره) رمز پیروزی و بقاء انقلاب اسلامی کدامند؟ رمز بقاء انقلاب اسلامی که همان رمز پیروزی است دو رکن اصلی دارد؛ 1.        انگیزه الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی 2.        اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد   سوال 24) توطئه دشمنان دین و انقلاب به چند دسته تقسیم می شود؟ 3 دسته: الف) احکام اسلامی برای 1400 سال پیش می باشد و نمی تواند اکنون قابل اجراء باشد. ب) اسلام یک دین ارتجاعی است و با نوآوری و علم و تمدن مخالف است ج) دین از سیاست جداست. دین برای آخرت و حکومت و سیاست برای دنیاست.   سوال 25) سفارش امام خمینی (ره) به نویسندگان و جامعه شناسان و تاریخ نویسان درباره حکومت چیست؟ ایشان می فرماید نویسندگان و جامعه شناسان و تاریخ نویسان مسلمان را از این اشتباه بیرون آورند و آنچه گفته شده و می شود که انبیاء به معنویات کار دارند و حکومت و سررشته داری دنیایی مترود است و انبیاء و اولیاء و بزرگان از آن احتراز می کردند و ما نیز باید اینچنین کنیم اشتباه تاسف آوری است که نتایج آن به تباهی کشیدن ملتهای اسلامی و باز کردن راه برای استعمارگران خونخوار است   سوال 26) به نظر امام خمینی (ره) علت شایعه پراکنی علیه جمهوری اسلامی چیست؟ به تعبیر ایشان دلیل آن است که نقشه و توطئه در کار است و کسانی که اطلاع از وضع دنیا و انقلاب های جهان و حوادث بعد از انقلاب ندارند چشم بسته و بی خبر امثال این مطلب را شنیده و خود نیز با غفلت یا عمد به آنها پیوسته اند. سوال 27) امام علی (ع) در مورد شایعه پراکنی چه فرمودند؟ ایشان فرموده اند در جاهل بودن آدمی همین کافی است که هر چه را می شود بگوید   سوال 28) سفارش امام خمینی (ره) به اشکال تراشان را بنویسید؟ به تعبیر ایشان قبل از آشنایی به مسائل به اشکال تراشی و انتقاد کوبنده و فحاشی برنخیزند و اشکال تراشان به فکر بنشینند که آیا بهتر نیست به جای سرکوب به اصلاح وکمک بکوشند و به جای طرفداری از منافقان و ستمگران طرفدار مظلومان و محرومان باشد   سوال 29) دیدگاه امام خمینی (ره) در مورد جمهوری اسلامی را بیان کنید؟ اینجانب هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل می شود و اشخاص از روی جهالت و عقده و بی انضباطی برخلاف مقررات اسلام عمل نمی کنند لیکن عرض می کنم که قوة مقننه، قضائیه و اجرائیه با زحمات جان فرسا کوشش در اسلامی کردن این کشور می کنند.   سوال 30) سفارش امام خمینی (ره) به مخالفان جمهوری اسلامی را بیان کنید؟ به نظر ایشان مخالفان بی طرفانه و با فکر آزاد به قضاوت بنشینند، اعمال و اخلاق آنان که می خواهند جمهوری اسلامی ساقط شود را بررسی کنند و حالات آنان که به دست مخالفان شهید شدند را ارزیابی کنند ببینند کدام حق هستند و کدام دسته طرفدار محرومان و مظلومان جامعه هستند.   سوال 31) سفارش امام خمینی (ره) به مجلس شورای اسلامی و دولت را بیان کنید؟ به مجلس و دولت و دستندرکانان توصیه می نمایم که قدر این ملت را بدانید و در خدمتگذاری به آن خصوصاً مستضعفان و محرومان و ستم دیدگان که نور چشمان ما هستند و جمهوری اسلامی ره آورد آنان و با فداکاری های آنان تحقق پیدا کرد و بقاء آن نیز مرهون خدمات آنان است فروگذاری نکنید و خود را از مردم و آنان را از خود بدانید و حکومت های طاغوتی را که چپاول گرانی بی فرهنگ و زورگویانی بی مغز هستند را همیشه محروم نمائید.   سوال 32) سفارش امام خمینی (ره) را به ملت های اسلامی بیان کنید؟ ایشان به ملت های اسلامی توصیه می کنند که از حکومت جمهوری اسلامی و از ملت مجاهد ایران الگو بگیرند و حکومت های جاعل خود را به جای خود بنشانند و به دروغ های تبلیغاتی مخالفان اسلام گوش ندهند.   سوال 33) نقشه های استعمارگران بر علیه رحانیت را بنویسید؟ الف) به انزوا کشیدن روحانیت ب) سرکوبی، خلع لباس، حبس، تبعید و اعدام روحانیت ج) ایجاد دشمنی بین دانشگاهیان و روحانیون د) ایجاد شکاف و تنفر بین مردم و روحانیون   سوال 34)  سفارش امام خمینی (ره) به جوانان و دانشگاهیان در اتحاد با روحانیون را بیان کنید؟ توصیه ایشان به دانشگاهیان و جوانان عزیز آن است که با روحانیون و طلاب علوم انسانی پیوند دوستی و تفاهم را هر چه بیشتر و محکمتر سازند و از نقشه ها و توطئه های دشمن غافل نباشند.   سوال 35) دیدگاه امام خمینی (ره) درباره از خودبیگانگی که یکی از نقشه های استعمارگران بود را بیان کنید؟ از جمله نقشه های استعمارگران که تأثیر زیادی در کشورها و و ایران گذاشت بیگانه نمودن کشورها از خویش و غرب زده و شرق زده نمودن آنان است به طوری که خود و فرهنگ و قدرت خود را به هیچ گرفتند و غرب و شرق را نژاد برتر و فرهنگ آنان را بالاتر و وابستگی به یکی از دو قطع را از فرایض غیرقابل اجتناب معرفی نمودن.   سوال 36) از دیدگاه امام خمینی (ره) کشورهای ضعیف چگونه می توانند پیشرفت داشته باشند؟ 1.        با اراده مصمم و فعالیت و پشتکار خود به رفع وابستگی ها قیام کنند 2.        خودی خود را بیابند و ناامیدی را رها سازند 3.        به خداوند متعال توکل کنند 4.        اعتماد به نفس داشته باشند 5.        سختی ها و مشکلات را تحمل کنند   سوال 37: سفارش امام خمینی (ره) به مسؤولین و دولت ها در مورد متخصصین را بیان کنید: بر دولت ها و دستندرکاران است که چه نسل حاضر و چه در نسل های آینده که از متخصصین خود قدردانی کنند و آنان را به حکومت های مادی و معنوی تشویق به کار نمایند و از ورود کالاهای مصرف ساز و خانه برانداز جلوگیری نمایند و بر آنچه دارند بسازند تا خود همه چیز بسازند.   سوال 38: سفارش امام خمینی (ره) به جوانان را بیان کنید؟ از جوانان و دختران و پسران می خواهیم که استقلال و آزادی و ارزش های انسانی را ولو با تحمل زحمت و رنج فدای تجملات و عشرت ها و بی بند و باری ها و حضور در مراکز فحشاء که از طرف غرب به آنها عرضه می شود نکنند، آنان جز تباهی آنها و چاپیدن کشورشان و وابسته کردن و عقب نگه داشتن آنها به چیز دیگری فکر نمی‌کنند.   سوال 39: توطئه و نقشه دشمن در دانشگاه علیه جوانان چیست؟ امام می فرمایند نقشه آن است که جوانان را از فرهنگ و ادب و ارزش های خودی منحرف کنند و به سوی شرق و غرب بکشانند.   سوال 40: سفارش امام خمینی (ره) به مردم و دولت در مورد دانشگاه ها را بیان کنید؟ اکنون که دانشگاه ها اصلاح شده اند بر همه لازم است که با متصدیان کمک کنند، و نگذارند دانشگاه ها به انحراف کشیده شود و هر جا انحرافی به چشم خورد با اقدامی سریع به رفع آنها بکوشند و از غرب زدگی و شرق زدگی حفظ کنند.   سوال ۴۱:  شرایط نمایندگی مجلس شورای اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) را بیان کنید: وصیت ایشان به علت آن است که با ارادة مصمم و تعهد خود به احکام اسلام و مصالح کشور در هر دوره از انتخابات وکلا شرکت کنند شرایط نمایندگی: 1.        تعهد به اسلام و جمهوری اسلامی 2.        از محرومین و متوسطین جامعه باشند 3.        از صراط مستقیم منحرف نبوده و به غرب و شرق متمایل نباشند 4.        به مکتب های انحرافی گرایش نداشته باشند 5.        مطلع به مسائل روز و سیاست های اسلامی باشند   1ـ امام خمینی (ره) عامل اصلی پیروزی انقلاب را چه می‌دانند ؟ الف.ضعف گروه مقابل و ظالم          ب.تأییدات غیبی الهی                ج.اطاعت مردم از رهبری               د. از جانگذشتگی مردم  2ـ امام خمینی وجه تمایز انقلاب ما را با سایر انقلابها در چه می‌دانستند ؟ الف.اسلامی بودن آن                  ب. مردمی بودن      ج.ظالم بودن رژیم حاکم              د.طریقه پیدایش ـ کیفیت مبارزه ـ انگیزه قیام مردم  3ـ امام خمینی نتیجه عمل به اسلام را چه می‌دانستند ؟ الف.سعادت خود و فرزندان در دنیا و آخرت       ب. پیروزی حق              ج.راحتی مردم از کفر                                  د. دستیابی به دموکراسی  4ـ امام خمینی فرق بین مکتب اسلام و سایر مکاتب را چه می‌دانستند ؟ الف.رنگ معنوی یافتن زندگی‌ها با اسلام          ب.مخالفت  اسلام با فساد و فحشا                    ج.داشتن برنامه‌‌ریزی برای تمام شئون زندگی        د.تفاوت در احکام تکلیفی اسلام 5ـ امام خمینی چه چیزی را در رأس واجبات می‌دانستند ؟ الف.انجام فرائض                              ب.کمک به مظلوم       ج.امر به معروف و نهی از منکر             د.حفظ اسلام 6ـ امام خمینی از چه چیزی بعنوان امانت الهی یاد می‌کردند ؟ الف.پدر و مادر                ب. انقلاب اسلامی               ج.مسئولیت‌ها               د.مدارج علمی 7ـ امام خمینی رمز بقای این انقلاب را چه می‌دانستند ؟ الف.انگیزه الهی ـ وحدت کلمه            ب. وحدت      ج.خوب کار کردن مسئولین          د.حفظ اسلام و جمهوریت نظام 8ـ امام خمینی راه مقابله با توطئه دشمنان را چه می‌دانستند ؟ الف.بیداری مردم                        ب.هوشیاری مسئولین      ج.انسجام و وحدت                    د.جنبش نرم‌افزاری 9ـ امام خمینی بزرگترین توطئه قرن اخیر را چه می‌دانند ؟ الف.مستعمره کردن دولت‌ها               ب.مصرفی بار آوردن  مردم             ج.وارد کردن فرهنگ غرب به کشورها         د.مأیوس نمودن مردم از اسلام بوسیله تبلیغات 10ـ امام خمینی احکام چه چیزی را در اسلام بیشتر از بقیه می‌داند ؟ الف.احکام حکومت و سیاست                 ب. نماز و روزه        ج.خمس                                           د.خداشناسی و توحید 11ـ امام خمینی ویژگی حکومت الهی و حق را چه می‌دانستند ؟ الف.رفاه مردم در حکومت‌های الهی      ب.امنیت بیشتر در جامعة الهی                                                 ج.جلوگیری از ورود فرهنگ نیروهای بیگانه به داخل حکومت الهی                د.جلوگیری از ظلم و اقامة عدالت اجتماعی 12ـ امام خمینی مردم ایران را بهتر از مردم کدام شهرها می‌دانستند ؟ الف.همه مردم جهان                           ب.حجاز ـ کوفه ـ عراق                                            ج.مردم اروپا                                د.عناصر داخلی غرب‌زده 13ـ امام خمینی انگیزة رزمندگان را چه می‌دانستند ؟ الف.وطن     ب.ناموس و وطن        ج.اطاعت از رهبری     د. ایمان و اطمینان به غیب 14ـ امام خمینی به مخالفان جمهوری اسلامی چه توصیه‌ای می‌کردند ؟ الف.توبه کنند و به آغوش ملت بازگردند                          ب.از نظام ما بدگویی نکنند و ما را رها کنند ج.قضاوتی بی‌طرفانه با فکری آزاد داشته باشند        د.دست از لجبازی و معاندت بردارند 15ـ امام خمینی انقلاب را چگونه توصیف می‌کند ؟ الف.نعمتی که با جهاد عظیم بدست آمده              ب.حاصل مجاهدت‌ها            ج.حاصل خون شهیدان                                  د.انقلاب اسلامی و جمهوری 16ـ امام خمینی از آیه ان‌ تنصروا... ینصرکم در چه موردی استفاده کردند ؟ الف.حمایت مردم از ضعفا                                          ب.حمایت از دولت و شریک شدن در حل مشکلات ج.حمایت دولت از مردم              د.حمایت دولتها از مردم مظلوم جهان 17ـ امام خمینی به مسئولین به مسئولین چه توصیه‌ای کردند ؟ الف.ساده زیستی         ب.استقامت در برابر کفر    ج.حفظ منافع ملی   د.خدمتگزاری به مردم 18ـ امام خمینی مردم را با چه لفظی خطاب کردند ؟ الف.ولی‌نعمت     ب.مردم بزرگوار       ج.مردم محبوب          د.مردم ایثارگر 19ـ امام خمینی حکومت‌های چپاولگر را چگونه توصیف می‌کنند ؟ الف.خونخوار                  ب.بی‌فرهنگ و تهی‌مغز             ج.بی‌تقوا                    د.غرب‌زده 20ـ امام خمینی به ملت‌های مسلمان چه توصیه‌ای کردند ؟ الف.خداجویی                             ب.ساده‌زیستی        ج.الگو گرفتن از انقلاب اسلامی ایران              د.جلوگیری از اسراف 21ـ امام خمینی نقشه شیطانی استعمارگران را در زمان رضاخان چه می‌دانست ؟ الف.به انزوا کشانیدن روحانیت           ب.وارد کردن نیروهای نظامی   ج.گرفتن مسند حکومت        د.تحریم ایران 22ـ امام خمینی به دانشگاهیان چه توصیه‌ای نمود ؟ الف.خوب درس خواندن و طی مدارج علمی           ب.به اساتید احترام بگذارند          ج.محکمتر کردن پیوند دوستی با طلاب و فضلای حوزه          د.دوری از اعتراض و آشوب 23ـ منظور امام خمینی نقشه‌ای که فرهنگ ما متأثر از آن شد کدام است؟ الف.بی‌اعتمادی مردم به نظام              ب.غرب و شرق زده نمودن فرهنگ ایران ج.محتاج شدن از لحاظ فرهنگی           د.مصرفی بار آمدن مردم 24ـ امام خمینی به کشورهای جهان سومی چه هشداری دادند ؟ الف.حمله نظامی استعمارگران به آنها     ب.غارت کردن اموال این دولت‌ها ج.رکود یافتن اقتصاد آنها             د.استفاده کننده و مصرفی بار آمدن مردم و دولت 25ـ امام خمینی چه چیزی را باعث عدم پیشرفت می‌دانست ؟ الف.واردات بی‌رویه    ب.نداشتن عالمان و اندیشمندان        ج.کوتاهی دانشمندان            د.نبود امکانات 26ـ امام خمینی هدف غرب از بوجود آوردن مراکز فحشا را چه می‌دانست ؟ الف.ارائه آزادی                   ب.برانگیختن شهوت‌ها       ج.عقب نگه داشتن کشورها      د.دادن حق انتخاب به مردم 27ـ امام خمینی شرط پیشرفت را چه می‌دانست ؟ الف.بی‌توجهی به تحریم‌ها              ب.داشتن جامعه سالم ج.تحمل سختی‌ها و قطع وابستگی‌ها و اتکا به خدا          د.تشویق اطرافیان 28ـ امام خمینی تلاش غرب برای بدست گرفتن کدام مراکز دولتی را گوشزد کرده بودند؟ الف.مجلس                         ب.ادارات دولتی    ج.مراکز تعلیم و تربیت و دانشگاه‌ها       د.گرفتن کرسی‌های مهم مملکتی 29ـ امام خمینی نجات دانشگاه را با چه چیزی مقایسه نمودند ؟ الف.نجات دانشگاه برابر است با نجات ملت و کشور         ب.نجات فرهنگ     ج.مبارزه با فرهنگ بیگانه                                 د.جهاد 30ـ امام خمینی از روحانیون چه درخواستی نمودند ؟ الف.انجام فرائض را جدی بگیرید             ب.فرمودند بی‌تفاوت نباشید و در آیندة کشور خود سهیم باشید ج.مردم را به نماز دعوت کنید            د.از سیاست به دور باشید 31ـ امام خمینی خدمت به اسلام را منوط به چه امری کردند ؟ الف.خواست دولت                     ب.فرهنگ کشور ج.خدمت به اسلام منوط به توان و حیطة نفوذ افراد می‌باشد د.عدم خسارت مردم از تبلیغ دین 32ـ امام خمینی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی چه توصیه‌ای کردند ؟ الف.وفاداری به اسلام و احکام آسمانی               ب.ساده‌زیستی و دلسوزی            ج.تلاش در جهت رفع مشکلات                          د.هیچ کدام                    33ـ امام خمینی عدم حضور مردم در صحنه را چگونه نامیدند ؟ الف.گناه است                   ب.گناهی است در رأس همه گناهان کبیره  ج.باعث پشیمانی می‌شود       د.از حق خود کوتاه آمدن 34ـ امام خمینی مهمترین ویژگی رئیس‌جمهوری را چه می‌دانست ؟ الف.باسواد باشد                  ب.باتقوا باشد         ج.طعم فقر را چشیده باشد  د.به فکر خوب انجام دادن کارها باشد 35ـ امام خمینی نحوة رسوخ بیگانگان در حوزه‌های علمیه را چگونه می‌دانست؟ الف.منهدم کردن و بمب‌گذاری در حوزه‌ها                            ب.به صورت حمله شبانه به حوزه‌ها ج.با نفوذ دادن افراد منحرف و تبهکار در حوزها          د.منحرف ساختن حوزویان از راه حق

تاریخ ارسال: دوشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 01:17 ب.ظ 2 نظر